تاثیر بدنسازی بر چهره
26 اسفند
admin

تاثیر بدنسازی بر چهره به قدری زیاد است که امروزه بیشتر افراد برای داشتن چهره‌ای زیبا و جوان از ورزش بدنسازی استقبال می‌کنند. در واقع بدنسازی ساختار استخوان را دچار تغییر نمی‌کند؛ بلکه تنها با کاهش و افزایش درصد چربی می‌تواند بر قسمت‌های مختلف چهره تاثیر بگذارید. عضله‌سازی مهمترین تاثیر ورزش بر زیبایی است و باعث شده تا صورت شما نمایی عضلانی و زیبا داشته باشد. افرادی که ورزش را به صورت روتین انجام می‌دهند همیشه چهره‌ای شاداب‌تر دارند. مراقبت از پوست در زمان ورزش اهمیت زیادی دارد و می‌تواند تاثیرات بدنسازی را دو چندان کند.

چگونگی تاثیر بدنسازی بر چهره

زمانی که شما بدنسازی یا هر ورزش دیگری را استارت می‌زنید، عملکرد بدن کاملا متفاوت بوده و سوخت‌و‌ساز را شروع می‌کند تا بتواند با کاهش بافت چربی عضله و ماهیچه را جایگزین آن کند؛ به همین دلیل پس از یک دوره ورزش شما شاهد تغیرات مثبتی در چهره خود هستید. تاثیر بدنسازی بر چهره با انجام تمرینات درست و تغذیه مناسب بیشتر خود را نشان می‌دهد. با ورزش کردن سطح کورتیزول در بدن کاهش یافته و بدن می‌تواند واکنش‌ها نسبت به استرس را به خوبی کنترل کند.

با کاهش استرس، روند پیری پوست کند شده و شما می‌توانید پوستی شاداب و جوان و حتی موهایی پر‌پشت داشته باشید. با انجام تمرینات ورزشی کم کم التهابات هم کاهش یافته و تمام مشکلات پوستی که به دلیل برنامه غذایی نادرست ایجاد شده خنثی می‌شود. مصرف قند زیاد باعث ایجاد چین‌وچروک روی پوست می‌شود؛ ولی ورزش می‌تواند با این مشکل مقابله کند و تاثیرات قند را تا حد زیادی کاهش دهد. قند سطح کلاژن سازی پوست را  متوقف کرده و به پوست سالم آسیب می‌رساند. اما شما با انجام حرکات بدنسازی و ورزش کردن می‌توانید اثرات منفی و مضر قند را پایین آورده و پوستی سالم و بدون چروک داشته باشید.‌

بیشتر افراد برای داشتن تناسب اندام و همچنین پوستی جوان و شاداب، ورزش کردن را دنبال می‌کنند. با ورزش جریان خون در بدن افزایش یافته و پوست بافتی سفت و متراکم پیدا می‌کند. تعریق بعد از ورزش یک فرآیند کاملا عادی است و درخشان شدن پوست را به خوبی آشکار می‌کند. تاثیر ورزش بر زیبایی بر هیچ کس پوشیده نیست و افراد تلاش می‌کنند تا در کمترین دوره این نتیجه را بدست آورند.

فواید مهم بدنسازی بر چهره

بدنسازی فواید زیادی برای زیبایی پوست و مو دارد و می‌تواند تغییراتی مثبت را در چهره شما ایجاد کند. از فواید مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استرس: اولین تاثیر بدنسازی بر چهره کاهش استرس است که مانع از پیری پوست و شکنندگی موها می‌شود. استرس مهمترین عامل ایجاد ضایعات پوستی و بهم ریختگی هورمون‌های بدن است که با ورزش کردن برطرف می‌شود.
 • درخشندگی پوست: با ورزش کردن علاوه بر تناسب اندام می‌توانید پوستی درخشان با بافتی سفت و متراکم داشته باشید. در بدنسازی قلب‌ خون بیشتری پمپاژ کرده و اکسیژن با حجم بالا در خون جریان پیدا می‌کند و این باعث سرزندگی و شادابی و جوانی پوست می‌شود.
 • کاهش چین‌و‌چروک: کلاژنی که با ورزش کردن در بدن تولید می‌شود به بازسازی پوست کمک کرده و باعث منعطف شدن پوست می‌شود‌ بدین ترتیب چروک برطرف می‌گردد.
 • رفع آکنه: وقتی سموم در بدن افزایش پیدا می‌کند، فقط ورزش بدنسازی است که می‌تواند با تعریق زیاد باعث دفع سموم اضافی شود و منافذ بسته پوست را باز کند. تنظیم کردن هورمون‌ها آن هم با ورزش کردن می‌توان لکه و جوش‌های هورمونی را هم کاهش دهد.
 • از دیگر تاثیرات ورزش بر زیبایی می‌توان به داشتن موهایی سالم و پرپشت اشاره کرد. با انجام ورزش گردش خون در بدن بهبود یافته و استرس کاهش پیدا می‌کند و این می‌تواند از ریزش مو تا حد زیادی جلوگیری کند. با ورزش کردن می‌توانید موهایی سالم و براق و درخشان داشته باشید.
 • درمان جوش: انجام ورزش به صورت منظم به تنظیم شدن هورمون‌ها کمک کرده و با دفع سموم بدن می‌تواند در درمان جوش‌ها هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

کدام روش در بدنسازی عملکرد بهتری روی زیبایی صورت دارد؟

یوگا یک ورزش پر طرفدار بوده که روی زیبایی تاثیر بسزایی دارد. با افزایش سن علائم پیری روی پوست پدیدار می‌شود که شما می‌توانید با انجام یوگا حس آرامش را به پوست انتقال داده و از پیری آن تا حد زیادی جلوگیری کنید. بیشترین تاثیر بدنسازی بر چهره رفع چین و چروک و جوانسازی صورت است. یوگا روشی کاملا اقتصادی است که شما به کمک آن می‌توانید ظاهری زیبا و دوست داشتنی داشته باشید. ماساژهایی که در این ورزش انجام می‌شود، می‌تواند به تقویت ماهیچه‌ها و عضلات کمک زیادی کند که در این صورت نمای صورت عضلانی می‌شود.

یوگا با هدف کاهش استرس و تنش طراحی شده و این تکنیک در شل و نرم کردن عضلات صورت تاثیر بسزایی دارد. با چاق شدن صورت، پوست شما سفت شده و بافتی متراکم پیدا می‌کند و مانع از بروز چروک‌های زودرس می‌شود. در میان رشته‌های ورزشی، یوگا همیشه بیشترین آرامش را به انسان می‌دهد و با دور کردن استرس بدن را سالم‌تر نگه می‌دارد. برای بهبود بخشیدن به ظاهر یوگا بهترین گزینه است که می‌تواند در کمترین زمان تاثیراتی ماندگار را به جای بگذارد. این یک تکنیک کاملا طبیعی و بدون عوارض است.

یوگا می‌تواند به تنهایی یا قبل از ورزش‌های دیگر هم انجام شود که در چنین شرایطی می‌تواند حال روحی و جسمی فرد را بهتر کند. تقویت عضلات گونه‌ و صورت مهمترین تاثیر این حرکات ورزشی است که باعث افزایش جریان خون زیر پوست شده و علاوه بر درخشان کردن با کلاژن‌سازی به ترمیم و بازسازی پوست آسیب دیده هم کمک می‌کند. یوگا شامل حرکات سبک می‌شود که همه قادر به انجام آن هستند و می‌توانند از فواید این روش برای زیبایی چهره نهایت استفاده را ببرند.

جوانسازی پوست با بدنسازی

مهمترین تاثیر بدنسازی بر چهره داشتن پوستی شاداب و جوان است که همه به دنبال آن هستند. افرادی که به صورت روتین در حال ورزش کردن هستند همیشه جوان‌تر به نظر می‌رسند و روحیه شاداب‌تری هم دارند. تحقیقات نشان داده که با انجام حرکات ورزشی سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند و سرعت جریان خون دوچندان می‌شود در این صورت پوست بافتی سفت و متراکم پیدا می‌کند چروک‌ها از هم باز می‌شوند. برای جوانسازی پوست نیاز است که شما ورزش را ادامه دهید و مراقبت‌های خوبی هم از پوست داشته باشید.

حذف چربی‌ها از چهره و جایگزین کردن آن با عضلات و ماهیچه‌های قوی باعث می‌شود تا چهره شما نمایی عضلانی داشته باشد. بکارگیری ورزش‌های هوازی در کنار بدنسازی می‌تواند شما را به نتیجه دلخواه نزدیک‌تر کند. برای جوانسازی و زیبایی صورت نیاز است تا شما ورزش را ادامه دهید، چون در غیر این صورت عضلات صورت شل خواهند شد. دور کردن استرس مهمترین تاثیر ورزش است که باعث می‌شود تا شما پوستی جواب و شاداب و عاری از هر گونه چروک و لک داشته باشید.

با ورزش خصوصا بدنسازی روند پیری سلول‌های مغز معکوس می‌شود و این می‌تواند جوانی شما را برای سال‌های پیش رو تمدید کند. برای جوانسازی پوست باید در کنار ورزش مراقبت‌های لازم را هم انجام دهید و اگر ورزش را در فضای باز تجربه می‌کنید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. حین انجام تمرینات بدنسازی عضلات قلب با شدت بالایی کار می‌کنند؛ بدین ترتیب گردش خون در بدن افزایش یافته و این می‌تواند با تولید اکسیژن و کلاژن بیشتر در زیبایی صورت تاثیر بسزایی داشته باشد و جوانسازی و شادابی پوست را به همراه دارد.

راه های جلوگیری از لاغر شدن صورت در بدنسازی چیست؟

برای اینکه تاثیر بدنسازی بر چهره بیشتر خود را نشان دهد ورزشکاران باید بدنسازی را به صورت روتین و طبق اصول و قوانین انجام دهند و علاوه بر این یک برنامه غذایی مناسب داشته باشند تا در فرآیند چربی سوزی صورت آنها لاغر نشود و بالعکس ماهیچه و عضله جایگزین آن گردد. ورزش بر زیبایی تاثیر بسزایی دارد و شما می‌توانید این زیبایی را در چهره و همچنین اندام‌ها به خوبی مشاهده کنید. کار بدنسازی بیشتر روی توده‌های عضلانی است؛ به همین دلیل تغییرات روی ماهیچه‌ها ایجاد می‌گردد و پس از مدتی تمرین صورت فرد نمایی عضلانی پیدا می‌کند.

در زمان ورزش تعریق زیاد است؛ به همین دلیل آب از بدن دفع می‌شود. پس نیاز است که شما آب بیشتری در پروسه تمرین و حتی قبل و بعد از آن استفاده کنید. آب مانع از پیری پوست در اثر حذف چربی‌ها می‌شود. بدین ترتیب شما پوستی جوان و بدون چروک خواهید داشت. با مصرف آب بافت اصلی پوست سفت شده و لاغر نمی‌شود. برای داشتن چهره زیبا بهتر است در دوره‌‌ای که ورزش را شروع کرده‌اید، میزان مصرف میوه را بیشتری کنید. با خوردن میوه و سبزیجات می‌توانید آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید که مانع از لاغری صورت می‌شود.

بهترین گروه غذایی که ورزشکار به آن نیاز دارد، سبزیجات و سالاد است که می‌تواند ویتامین و املاح معدنی مورد نیاز بدن را تأمین سازد و مانع از دست رفتن آب بدن در اثر تعریق زیاد شود. با این رژیم غذایی زیبایی چهره شما حفظ خواهد شد و شما صورتی لاغر نخواهید داشت؛ بلکه عضلانی خواهد شد و تمام زوایای صورت به خوبی مشخص می‌شوند. اگر در کنار ورزش کردن شما یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، آنتی اکسیدان در بدن افزایش پیدا می‌کند و این می‌تواند تاثیر بدنسازی بر چهره را دو چندان سازد.

تاثیر بدنسازی بر زیبایی برای افراد مبتدی

افراد مبتدی که تازه بدنسازی را شروع کرده‌اند، برای رسیدن به چهره و اندامی زیبا باید یک پروسه مشخص را طی کنند. ورزش برای این افراد باید به صورت مرحله‌ای صورت بگیرد تا بدن آنها آمادگی لازم را پیدا کند. مراحلی که این افراد برای نتیجه‌گیری بهتر باید طی کنند عبارتند از:

 • باید ابتدا با ورزش‌های هوازی مثل راه رفتن بدن را گرم کنند؛ چون در صورت سرد بودن بدن عضلات ممکن است در بدنسازی دچار آسیب‌ شوند.
 • کار را با وزنه‌های سبک شروع کنند تا عضله‌سازی در چهره و سایر اندام‌ها به آرامی صورت بگیرد. انجام حرکات مقاومتی بدون وزنه می‌تواند آمادگی بدن را بیشتر کند.
 • در این مرحله افراد مبتدی وزنه‌ها را افزایش می دهند تا توان بدنی آنها بیشتر شود. وزنه باید به گونه‌ای انتخاب شود که هنگام استفاده عضلات و ماهیچه‌ها را درگیر کند تا بتواند به عضله سازی چهره و اندام‌ها کمک کند.
 • وزنه‌ها باید با استفاده از حرکات کنترل شده بلند شوند. اگر کنترل شده نباشد ممکن آگوست مفاصل دچار آسیب شود.
 • هنگام استراحت نفس را به درون کشیده و در زمان بلند کرده وزنه نفس را بیرون دهید که این کار سوخت و ساز بدن را بیشتر می‌کند‌.
 • درد و خستگی عضلات تا چند روز باقی می‌ماند و بعد از بدن عادت می‌کند.
 • افراد مبتدی برای رسیدن به چهره و اندامی زیبا در بدنسازی باید تمرینات هوازی و همچنین برنامه غذایی درستی هم داشته باشند.
 • چون در اثر تمرین زیاد بدن دچار تعریق می‌شود باید آب زیادی مصرف گردد. تاثیر بدنسازی بر چهره زمانی خود را نشان می‌دهد که شما ورزش را ادامه داده باشید.

با توجه به راهکارهای بالا افراد مبتدی هم می‌توانند با تلاش و پشتکار و توجه به نکات مراقبتی قبل و بعد از ورزش چهره و اندامی عضلانی و زیبا داشته باشند.

سخن پایانی

هدف از ورزش در وهله اول حفظ سلامتی و در وهله دوم داشتن چهره و اندامی زیبا و خاص است که افراد برای رسیدن به آن تلاش زیادی می‌کنند. برای اینکه تاثیر بدنسازی بر چهره بیشتر خود را نشان دهد، باید بیشترین سطح تمرکز روی چهره باشد. انتخاب ورزشگاه و استاد مناسب برای ورزش می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر و بیشتر تاثیر بسزایی داشته باشد. در بدنسازی رعایت نکات بهداشتی اهمیت زیادی دارد و مانع به خطر افتادن سلامتی انسان می‌شود. اگر ورزش به صورت کاملا اصولی انجام شود، شما اندامی سالم و زیبا خواهید داشت که ماندگاری زیادی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *